A- A A+

SKKT

I. Założenia wstępne:

Zajęcia prowadzone są dla uczniów z klas IV - VI. Podstawowym założeniem jest wskazanie uczniom różnych form spędzania wolnego czasu oraz zachęcenie do uprawiania turystyki.

Zajęcia Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego odbywają się w soboty. Na zajęciach uczniowie zapoznają się z zasadami turystyki pieszej, rowerowej, posługują się mapami, uczą się orientacji w terenie.

II. Cele:

  • rozwijanie zainteresowań turystycznych i krajoznawczych wśród uczniów;
  • zapoznanie uczniów z różnymi formami turystyki kwalifikowanej;
  • propagowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży;
  • proponowanie uczniom alternatywnych form spędzania wolnego czasu;
  • poszerzanie wiedzy w zakresie: geografii, biologii, ekologii;
  • zdobywanie nowych umiejętności w zakresie wyżej wymienionych dyscyplin naukowych;
  • kształtowanie postaw ekologicznych wśród uczniów, ponoszenie odpowiedzialności za środowisko naturalne;
  • doskonalenie umiejętności zbierania i opracowywania informacji;
  • współpraca z organizacjami turystycznymi.

Działania w roku szkolnym 2021-2022

Wiosenna wyprawa

9 kwietnia - SKKT sobotnie wyjście na  ściankę i warsztaty judo

Sobotnia piesza wyprawa w okolice Żernicy z aktywną szkolną grupą SKKT.
Przeganiamy zimę, która nie odpuszcza, szukamy wiosny, która przebija się słońcem.

Las Dąbrowa Rezerwat Przyrody

Zimowa wyprawa SKKT -Rajd Choinka

Wycieczka – spacer po Gliwicach

2 października uczniowie wyruszyli na pierwszą wycieczkę w tym roku szkolnym Szkolnego Koła Turystyczno Krajoznawczego. Tym razem zwiedzili ciekawe punkty naszego miasta. Trasa prowadziła przez Cmentarz Hutniczy, Park Chrobrego, Politechnikę, Plac Krakowski, ruiny Teatru Victoria, budynek Domu Tekstylnego Weichmanna, Rynek z Ratuszem, Kościół Wszystkich Świętych, Bramę Raciborską i pomnik Adama Mickiewicza. Uczniowie poznali historię tych miejsc i wiele ciekawostek. Słoneczna pogoda sprzyjała wędrówce po Gliwicach.

 

Wycieczka po dawnych włościach rodu von Welczek w Łabędach

 

Działania w roku szkolnym 2019-2020

SKKT na Rajdzie Turystycznym "Choinka"

Piknik klas IV

3 października klasy czwarte uczestniczyły w pikniku na sportowo, który odbył się w Chudowie. Uczniowie mieli do wykonania kilka zadań, między innymi rozwiązać test historyczno-przyrodniczy, zatańczyć, narysować zamek w Chudowie, ułożyć wierszyk o swojej klasie oraz zawody sportowe. Klasy dzielnie rywalizowały i wspaniale wykonały zadania. Po wytężonej pracy fizycznej i umysłowej uczniowie zwiedzili z przewodnikiem zamek i upiekli na ognisku kiełbaski.

 

Zlot Młodzieży – Toszek 2013
21.09.2019r. uczniowie klas szóstych naszej szkoły wybrali się na Zlot Młodzieży do Toszka organizowany przez PTTK w Gliwicach. Na Zlocie świetnie się bawiliśmy. Braliśmy udział w różnych konkurencjach sportowych: gra w piłkę nożną i dwa ognie, bule, rowerowy tor przeszkód, wyścigi rzędów. Nasza reprezentacja dziewcząt zajęła II miejsce w dwa ognie.
Mogliśmy też się popisać swoim talentem muzycznym i tanecznym. Było też ognisko, piekliśmy kiełbaski.
Bardzo dobrze się bawiliśmy i czekamy na kolejny wyjazd.

Działania SKKT

Działania w roku szkolnym 2018/2019:

Uczniowie z SKKT 12 stycznia uczestniczyli w Rajdzie Turystycznym „Choinka” zorganizowanym przez Komisję Turystyki Szkolnej działającej przy PTTK w Gliwicach . Miejscem rajdu w tym roku był teren Wilczego Gardła i Smolnicy. Jak na rajd pieszy przystało uczestnicy przeszli 7 km, w lesie zostawili jedzenie dla zwierząt, na terenie leśniczówki w Smolnicy smażyli kiełbaski na ognisku, lepili bałwany, rzucali się śnieżkami, przystroili świątecznie drzewko i odpowiadali na pytania związane z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia. Każda szkoła biorąca udział w Rajdzie otrzymała dyplom.

Działania w roku szkolnym 2017/2018:

Sympatycy turystycznych wycieczek kolejny raz odwiedzili ściankę wspinaczkową. Większość uczniów ma już niezłą wprawę we wspinaczce. Nie straszna im wysokość i próbują wpinać się trudniejszymi drogami. Niektórzy mieli tyle energii, że jeszcze z przyjemnością ćwiczyli na siłowni w Parku Chopina.

Dnia 24.03.2018r. braliśmy udział w rajdzie TOPIENIE MARZANNY zorganizowanym przez Komisję Turystyki Szkolnej działającej przy PTTK Odział Ziemi Gliwickiej. Rajd odbył się  na trasie Wilcze Gardło - Smolnica. Uczestnicy Rajdu zostali zapoznani z historią tych miejscowości oraz podziwiali ścieżkę edukacyjną w lesie w Smolnicy. Po spacerze w słonecznej aurze przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu „Na najpiękniejszą Marzannę” oraz tradycyjne spalenie kukły. Wszystkie Marzanny były piękne i zajęły I miejsce. Wierzymy, że zima już nie wróci!

Był czas również na ognisko i kiełbaski.

Rajd był bardzo udany i szykujemy się do kolejnej wycieczki.

Kolejny raz odwiedziliśmy ściankę wspinaczkową. Niektórzy wspinali się pierwszy raz i mieli wątpliwości czy dadzą radę. Dali radę! Byli również i tacy, którzy nie opuszczają żadnego wyjazdu. We wspinaczce mają dużą wprawę. Niektórzy mogą już nawet asekurować kolegów. Było świetnie!

16-17 marca uczniowie z klas IVa, Va i Vd uczestniczyli w miejskich eliminacjach OGÓLNOPOLSKIEGO MŁODZIEŻOWEGO TURNIEJU TURYSTYCZNO KRAJOZNAWCZEGO.

Pierwszy dzień turnieju odbył się SP nr 9, natomiast drugi- w Parku Chopina.

Wszyscy uczestnicy Turnieju musieli wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami z zakresu turystyki, krajoznawstwa, topografii, pierwszej pomocy i przepisów ruchu drogowego. Do rozwiązania było kilka testów oraz praktycznych zadań. W parku Chopina odbył się turystyczny marsz na orientację.

Uczestniczyliśmy w 52 Rajdzie Szlakami Powstań Śląskich organizowanym co roku przez PTTK Oddział Ziemi Gliwickiej. Pomimo niesprzyjającej pogody uczniowie przeszli pieszo prawie 11 km. Trasa prowadziła od miejscowości Bargłówka przez miejsca pomnik Dziewcze Groby, Zieloną Klasę, Brantołkę, klasztor Cystersów w Rudach Raciborskich do ośrodka „Buk” w Rudach Raciborskich. Uczniowie zapoznali się z historią i legendami z tych miejsc, dowiedzieli się co oznacza „Darz Bór” a na mecie Rajdu uczestniczyli w konkursach: historycznym i plastycznym.Uczennice klasy VII A pięknie zaśpiewały piosenki powstańcze. Było też ognisko i pieczenie kiełbasek. I kolejna pieczątka do Książeczki Odznaki Turystycznej Ziemi Gliwickiej.

 

aktywna-tablica-2-150x150   logo  logo gios  szkolawchmurze microsoft logotype-1536x626