Działania SKKT

Działania w roku szkolnym 2018/2019:

Uczniowie z SKKT 12 stycznia uczestniczyli w Rajdzie Turystycznym „Choinka” zorganizowanym przez Komisję Turystyki Szkolnej działającej przy PTTK w Gliwicach . Miejscem rajdu w tym roku był teren Wilczego Gardła i Smolnicy. Jak na rajd pieszy przystało uczestnicy przeszli 7 km, w lesie zostawili jedzenie dla zwierząt, na terenie leśniczówki w Smolnicy smażyli kiełbaski na ognisku, lepili bałwany, rzucali się śnieżkami, przystroili świątecznie drzewko i odpowiadali na pytania związane z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia. Każda szkoła biorąca udział w Rajdzie otrzymała dyplom.

Działania w roku szkolnym 2017/2018:

Sympatycy turystycznych wycieczek kolejny raz odwiedzili ściankę wspinaczkową. Większość uczniów ma już niezłą wprawę we wspinaczce. Nie straszna im wysokość i próbują wpinać się trudniejszymi drogami. Niektórzy mieli tyle energii, że jeszcze z przyjemnością ćwiczyli na siłowni w Parku Chopina.

Dnia 24.03.2018r. braliśmy udział w rajdzie TOPIENIE MARZANNY zorganizowanym przez Komisję Turystyki Szkolnej działającej przy PTTK Odział Ziemi Gliwickiej. Rajd odbył się  na trasie Wilcze Gardło - Smolnica. Uczestnicy Rajdu zostali zapoznani z historią tych miejscowości oraz podziwiali ścieżkę edukacyjną w lesie w Smolnicy. Po spacerze w słonecznej aurze przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu „Na najpiękniejszą Marzannę” oraz tradycyjne spalenie kukły. Wszystkie Marzanny były piękne i zajęły I miejsce. Wierzymy, że zima już nie wróci!

Był czas również na ognisko i kiełbaski.

Rajd był bardzo udany i szykujemy się do kolejnej wycieczki.

Kolejny raz odwiedziliśmy ściankę wspinaczkową. Niektórzy wspinali się pierwszy raz i mieli wątpliwości czy dadzą radę. Dali radę! Byli również i tacy, którzy nie opuszczają żadnego wyjazdu. We wspinaczce mają dużą wprawę. Niektórzy mogą już nawet asekurować kolegów. Było świetnie!

16-17 marca uczniowie z klas IVa, Va i Vd uczestniczyli w miejskich eliminacjach OGÓLNOPOLSKIEGO MŁODZIEŻOWEGO TURNIEJU TURYSTYCZNO KRAJOZNAWCZEGO.

Pierwszy dzień turnieju odbył się SP nr 9, natomiast drugi- w Parku Chopina.

Wszyscy uczestnicy Turnieju musieli wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami z zakresu turystyki, krajoznawstwa, topografii, pierwszej pomocy i przepisów ruchu drogowego. Do rozwiązania było kilka testów oraz praktycznych zadań. W parku Chopina odbył się turystyczny marsz na orientację.

Uczestniczyliśmy w 52 Rajdzie Szlakami Powstań Śląskich organizowanym co roku przez PTTK Oddział Ziemi Gliwickiej. Pomimo niesprzyjającej pogody uczniowie przeszli pieszo prawie 11 km. Trasa prowadziła od miejscowości Bargłówka przez miejsca pomnik Dziewcze Groby, Zieloną Klasę, Brantołkę, klasztor Cystersów w Rudach Raciborskich do ośrodka „Buk” w Rudach Raciborskich. Uczniowie zapoznali się z historią i legendami z tych miejsc, dowiedzieli się co oznacza „Darz Bór” a na mecie Rajdu uczestniczyli w konkursach: historycznym i plastycznym.Uczennice klasy VII A pięknie zaśpiewały piosenki powstańcze. Było też ognisko i pieczenie kiełbasek. I kolejna pieczątka do Książeczki Odznaki Turystycznej Ziemi Gliwickiej.