A- A A+

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?

NA KAŻDYM ETAPIE ROZWOJU

Człowiek wychowany jedynie przez „szklany ekran” funkcjonuje zupełnie inaczej, niż ktoś kto czyta książki. Dlaczego? Ponieważ czytanie bardzo pozytywnie wpływa na ludzki rozwój.

  1. Czytanie uczy myślenia – wspólne (z rodzicami, koleżankami) lub samodzielne czytanie książki niesamowicie wpływa na rozwój naszego mózgu i porusza leniwe szare komórki do działania. Dzięki częstemu sięganiu po książki będziemy umieli łatwiej opisywać swoje uczucia oraz wyrażać własne opinie.
  2. Czytanie pobudza wyobraźnię – oglądając telewizję mamy wszystko podane: zarówno scenerię, mimikę, jak i ton głosu. Czytanie pozostawia nam dużo większą swobodę. Możemy sami obmyśleć tło wydarzeń, obsadzić rolę, samodzielnie kierujemy akcją. Prawdę mówiąc, ile razy wydarzyło się tak, że kiedy oglądając ekranizację ulubionej książki byliśmy zawiedzeni, że nie wygląda to tak jak w naszych głowach? Tak właśnie działa wyobraźnia. 
  3. Czytanie rozwija umiejętność wysławiania się – dzięki częstemu czytaniu nie tylko poznajemy nowe słowa, ale także rozumiemy ich sens. Osoby czytające bardzo mało lub wcale łatwo odróżnić od tych czytających dużo: zacinają się, stękają, zastępują słowa gestami lub imitują dźwięki, często brakuje im słów na opisanie osoby lub sytuacji, ograniczają się do słów „fajny”, „super”. A przecież jest tyle określeń, których możemy użyć do opisywania świata.
  4. Czytanie wyrabia cierpliwość – oglądając telewizję wszystkie informację są nam przekazywane bardzo szybko i nie musimy się nad nimi zastawiać. Natomiast czytanie książki wymaga i jednocześnie uczy cierpliwości. Krok po kroku staramy się zrozumieć książkę, możemy jedno zdanie dla lepszego zrozumienia przeczytać kilka razy, w razie potrzeby zrobić notatki. Tempo czytania zależy od nas. Kiedy odpowiednio się skupimy, jedna książka może nam dostarczyć dużo więcej informacji niż program w telewizji.

Gdyby się dobrze zastanowić, to pewnie znaleźlibyśmy jeszcze niejeden powód, dla którego warto czytać książki. I dlatego bardzo nam zależy, by jak najwięcej osób sporo czytało. Przecież pismo jest podstawą cywilizacji…


Informację pochodzą ze strony: http://www.blog.tolle.pl

aktywna-tablica-2-150x150   logo  logo gios  szkolawchmurze microsoft logotype-1536x626