Patron szkoły

100-lecie urodzin szkoły stało się okazją do nadania placówce imienia Henryka Sienkiewicza.

W roku 2002 została wmurowana tablica upamiętniająca 100 rocznicę urodzin szkoły i nadania jej patrona.
Tablicę ufundowała Rada Rodziców.

tablica

Henryk Sienkiewicz żył w latach 1846-1916. Żaden polski powieściopisarz nie osiągnął takiej popularności. Książki Sienkiewicza podbijają czytelników niezależnie od wykształcenia czy poglądów politycznych, a stworzone przezeń postacie weszły do panteonu bohaterów narodowych. Tylko w roku śmierci pisarza sprzedano w Stanach Zjednoczonych dwa miliony egzemplarzy powieści Quo vadis, za którą otrzymał nagrodę Nobla.

sienkiewicz

WAŻNIEJSZE DATY Z ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA
1846
Dnia 5 maja w Woli Okrzejskiej na Podlasiu przychodzi na świat Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz syn Józefa i Stefanii z Cieciszowskich.

Okres nauki w gimnazjum. Pierwsze utwory literackie.

1866
Po zdaniu egzaminu wstępnego do Szkoły Głównej Henryk Sienkiewicz zapisuje się na wydział lekarski, z którego przenosi się na prawny, a wreszcie na filologiczny.

1869
W "Przeglądzie Tygodniowym" ukazuje się recenzja teatralna - pierwszy drukowany utwór Sienkiewicza, a w "Tygodniku Ilustrowanym" studium o Mikołaju Sępie - Szarzyńskim.

1872
Druk Na marne w tygodniku "Wieniec", a w "Przeglądzie Tygodniowym" Humoresek z teki Worszyłły, podpisanych pseudonimem Litwos. Początki pracy dziennikarskiej.

1874
Poznanie Marii Kellerówny. Zaręczyny i pierwszy wyjazd zagraniczny do Brukseli i Paryża. Listowne zerwanie zaręczyn przez ojca Kellerówny.

1875
Powstanie nowel: Sielanka, Stary sługa, Hania, a w rok później ich druk w "Gazecie Polskiej".

1876
19 lutego Sienkiewicz wyjeżdża do Ameryki jako korespondent "Gazety Polskiej".

1878
Powrót do Europy. Pobyt w Paryżu i Normandii. Praca nad nowelami: Przez stepy, Orso, Komedia z pomyłek, Jamioł, Janko Muzykant. W dalszym ciągu praca dziennikarska.

1879
Odczyty we Lwowie, Szczawnicy i Krynicy. Pobyt w Zbarażu i wyjazd do Włoch, gdzie powstają nowele: Z pamiętnika korepetytora i Za chlebem. W Wenecji Sienkiewicz poznaje Marię i Jadwigę Szetkiewiczówny. W firmie Gebethner i Wolff ukazuje się pierwszy tom Pism Henryka Sienkiewicza.

1881
18 sierpnia ślub z Marią Szetkiewiczówną.

1882
Powstanie Bartka Zwycięzcy. Rodzi się syn Henryk Józef Kazimierz (15 lipca).

1883
Druk Ogniem i mieczem w odcinkach na łamach "Słowa". Rodzi się córka Jadwiga (13 grudnia).

1885
19 października umiera na gruźlicę Maria Sienkiewiczowa.

1886
Koniec pracy nad Potopem. Podróż do Grecji, Włoch i Turcji.

1888
Ukończenie Pana Wołodyjowskiego. Sienkiewicz otrzymuje od nieznanego ofiarodawcy dar 15 000 rubli.

1889
Przekazanie daru Akademii Umiejętności w Krakowie na stypendium dla zagrożonych gruźlicą artystów i uczonych. Praca nad Bez dogmatu.

1890
Wyjazd do Egiptu i Zanzibaru przerwany przez febrę.

1891
Praca nad Listami z Afryki.

1892
Zaręczyny z Marią (Romanowską) - przybraną córką Wołodkowiczów (zwaną przez pisarza Marynuszką).

1893
Praca nad Rodziną Połanieckich. Ślub z Marynuszką (11 listopada) i wyjazd z żoną do Włoch. W Nervi żona opuszcza pisarza.

1894
Ukończenie Rodziny Połanieckich.

1896
Unieważnienie małżeństwa z Marynuszką orzeczeniem Kongregacji Świętej Inkwizycji. Ukończenie Quo vadis. Tanie wydanie Trylogii przez Hipolita Wawelberga. Sienkiewicz członkiem Cesarskiej Akademii Nauk w Petersburgu.

1898
Zabiegi Sienkiewicza o wzniesienie pomnika Adama Mickiewicza w Warszawie i odsłonięcie pomnika 24 grudnia.

1899
Udział w odsłonięciu pomnika Słowackiego w Miłosławiu w majątku Józefa Kościelskiego. Poznanie z Marią Radziejewską.

1900
Ukończenie Krzyżaków. Udział w uroczystościach 500-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego i otrzymanie doktoratu honoris causa. 22 grudnia obchody jubileuszu pracy pisarskiej Henryka Sienkiewicza. Wręczenie aktu własności Oblęgorka.

1901
Wystąpienie Sienkiewicza z odezwą w sprawie dzieci polskich we Wrześni.

1902
Oficjalny przyjazd Sienkiewicza do Oblęgorka.

1903
Organizowanie akcji pomocy dla ofiar powodzi.

1904
Otrzymanie Legii Honorowej od rządu francuskiego. 5 maja ślub z Marią Babską.

1905
Ukończenie powieści Na polu chwały pisanej częściowo w Oblęgorku. Wyjazd do Sztokholmu po odbiór Nagrody Nobla (10 grudnia)

1906
Sienkiewicz członkiem Serbskiej Akademii Nauk i rzymskiej "Arkadii". Ogłoszenie Listu otwartego do J.C.M. Wilhelma II, Króla Pruskiego skierowanego przeciw jego antypolskiej polityce. List przedrukowała niemal cała prasa Europy.

1909
Międzynarodowa ankieta - książka Prusse et Pologne. Ukończenie Wirów.

1911
Druk W pustyni i w puszczy i praca nad Legionami.

1912-1913
Sfilmowanie Quo vadis we Francji i we Włoszech.

1914
Po wybuchu wojny wyjazd z Oblęgorka do Krakowa, a następnie do Wiednia i Szwajcarii.

1915
Zorganizowanie w Vevey koło Lozanny Szwajcarskiego Generalnego Komitetu Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce.

1916
Praca w komitecie. 70. rocznica urodzin Sienkiewicza. 15 listopada śmierć Henryka Sienkiewicza w Vevey, 25 listopada druk w "Tygodniku Ilustrowanym" ostatniego utworu Sienkiewicza pt. Wspomnienie.

1924
27 października uroczyste sprowadzenie zwłok pisarza do Warszawy i złożenie ich w podziemiach katedry św. Jana.