A- A A+

Projekt naukowy - Dla zrównoważonego rozwoju

„Zrównoważony rozwój to taki, który zapewnia zaspokojenie naszych potrzeb i nie zagraża możliwościom przyszłych pokoleń do zaspokajania ich potrzeb”. Oznacza to, że musimy w taki sposób gospodarować zasobami naszej Planety, aby móc wszystkim ludziom żyjącym teraz i tym w przyszłości zapewnić godne życie.
Jednym z celów tej idei jest obniżenie ilości gromadzonych odpadów i oszczędzanie zasobów.

Polska firma Biotrem efektywnie przyczynia się do urzeczywistnienia idei zrównoważonego rozwoju. Opracowała innowację pozwalającą ograniczyć zużywanie nieodnawialnych surowców kopalnych, zredukować emisję dwutlenku węgla, zmniejszyć problem ze składowaniem odpadów, a także tworzyć możliwości zastosowania zbędnej biomasy roślinnej w sektorze rolniczym.

Naczynia jednorazowe firmy Biotrem wpasowują się w ideę zrównoważonego rozwoju. Surowcem do ich wytworzenia są otręby pszenne, które są nie tylko biodegradowalne, ale i uzyskiwane z zasobów odnawialnych. Talerze produkowane z otrębów mają bardzo korzystne właściwości fizyczne. Nadają się do serwowania dań zimnych i gorących. Nie ma przeciwskazań, by stosować je w piekarnikach i kuchenkach mikrofalowych. Charakteryzują się wytrzymałością i stabilnością – można z nich wygodnie i bezpiecznie korzystać w domu, na pikniku, w barze i w restauracji.

ZADANIA

Do przetestowania autentyczności informacji, iż produkty Biotrem są biodegradowalne, zgłosili się uczniowie klas: 5B, 5C i 5E. Prowadzili oni w czasie wakacji eksperyment, którego celem było wykazanie, iż naczynia z otrębów pszennych ulegają biodegradacji. Poboczne zadanie projektu to kształtowanie w dzieciach i młodzieży naukowego sceptyzmu, który skłania do sprawdzenia dochodzących z zewnątrz informacji oraz oddzielenia tych wartościowych i prawdziwych od pseudonauki.
Każdy uczeń, by przystąpić do badania, musiał zebrać dowolną glebę (z lasu, łąki, ogródka) do pojemnika i na jej powierzchnię położyć kilka fragmentów naczynia z otrębów pszennych. Przez okres minimum 3 tygodni dokonywał obserwacji, jednocześnie dbając o właściwe warunki doświadczenia poprzez kontrolowanie stanu nawodnienia ziemi.
Obserwacje te pozwoliły wyciągnąć wniosek, że talerze Biotrem z łatwością poddają się rozkładowi biologicznemu. Przebieg badania został przez uczniów poparty dowodami w postaci zdjęć, które umożliwiły dokonanie istotnych spostrzeżeń.

WYNIKI

Fotografie przedstawiają etapy rozwoju i wzrostu mikroorganizmów oraz zmiany makroskopowe fragmentów talerzy. Wszyscy uczniowie mogli zaobserwować, iż w ciągu pierwszego tygodnia pojawiły się białe strzępki grzybów pleśniowych, które zwiększały swą biomasę z każdym kolejnym tygodniem. Choć obserwacja bez udziału urządzeń optycznych o wysokiej rozdzielczości nie pozwoliła na bezpośrednie wykazanie czynnego uczestniczenia bakterii w tym procesie, można udział ten założyć na podstawie stopnia rozkładu czy zmiany koloru naczyń.

 

 Naczynia wykorzystane doświadczeniu wykazały wysoki stopień podatności na biodegradację (rozkład), o czym świadczy zwiększająca się z czasem ilość pleśni pokrywająca materiał. Postrzegalne ubytki, dekompozycja fragmentów, zmiana ich zabarwienia, a także kształtu i struktury, dowodzą, iż w namiastce środowiska naturalnego, tj. próbce gleby, stanowiły one substrat chętnie wykorzystywany przez mikroorganizmy jako źródło pokarmu dostarczającego im energii i związków budulcowych.

 

Poniżej udokumentowany eksperyment wykazuje, że aktywność mikrobiologiczna prowadzi do użyźnienia gleby wpływa na wzrost roślin.

WNIOSKI
Produkty wykonane z otrąb pszennych są niezwykle przyjazne dla środowiska, nie zawierają toksycznych substancji hamujących wzrost, mają ogromny potencjał w niwelacji problemu ze składowaniem odpadów.

Ciekawostką, jaką warto nadmienić, jest to, że zamiast poddawania naczyń rozkładowi biologicznemu w kompoście lub glebie, można je zjeść, gdyż są bogate w błonnik pokarmowy i białka.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu firmy Biotrem. Więcej informacji o produktach można uzyskać na ich stronie internetowej dostępnej pod adresem http://biotrem.pl/pl/

aktywna-tablica-2-150x150   logo  logo gios  szkolawchmurze microsoft logotype-1536x626