Sala Doświadczania Świata

We wrześniu 2017 roku wybudowana została w naszej szkole Sala Doświadczania Świata, czyli specjalnie wyposażony gabinet, w którym odbywa się terapia Snoezelen.
Snoezelen jest to unikalna metoda terapeutyczna, polegająca na niedyrektywnej stymulacji polisensorycznej (czyli pobudzająca wszystkie zmysły człowieka: wzrok, słuch, dotyk, węch, smak, kinestezję i propriocepcję), powstała w latach 70. XX wieku w Holandii.
Zajęcia w ramach terapii Snoezelen prowadzone są przez certyfikowanych terapeutów i odbywają się w Salach Doświadczania Świata, czyli pomieszczeniach wyposażonych i zaaranżowanych zgodnie z ośmioma zasadami metodycznymi, które sformułowali Ad Verhoeul i Jan Hulsegge (współtwórcy i propagatorzy koncepcji).
Podczas zajęć u podopiecznego dochodzi do „łagodnej aktywizacji zmysłów”. Z jednej strony następuje u niego naturalne pobudzenie zainteresowania, wyobraźni i kreatywności, z drugiej – może się zrelaksować, uspokoić oraz radośnie doświadczyć samego siebie i otaczającego go świata.

Dzięki obecności specjalnych, precyzyjnie dobranych sprzętów, oświetlenia i stonowanej muzyki, a także samodzielnie wykonanych elementów wyposażenia Sala Doświadczania Świata stanowi fragment przemyślanej przestrzeni wypełnionej różnorodnymi bodźcami sensorycznymi. Co się u nas znajduje?

• Domek lustrzany,
  • Kurtyna światłowodów,
  • Kula lustrzana wraz ze źródłem światła i kolorową tarczą,
  • Lampa UV, światełka LED,
  • Drabina świetlno-dźwiękowa wyposażona w dwa mikrofony,
  • Duże materace, pufy.

Wraz z kolejnymi miesiącami, nasza Sala Doświadczania Świata wzbogaci się o kolejne urządzenia i przybory.
Snoezelen to:

• Przemyślane i właściwie dobrane bodźce wzrokowe, słuchowe, dotykowe, zapachowe, smakowe, kinestetyczne i proprioceptywne,
  • Tworzenie przyjaznego świata,
  • Eksploracja otoczenia,
  • Poczucie bezpieczeństwa i relaksu,
  • Radosne i spokojne doświadczanie samego siebie.

Zajęcia w Sali Doświadczania Świata w naszej szkole przeznaczone są między innymi dla uczniów:

• z niepełnosprawnością intelektualną,
  • z autyzmem, zespołem Aspergera,
  • z niepełnosprawnością fizyczną,
  • z problemami wychowawczymi,
  • żyjących w nadmiernym stresie.