A- A A+

Wizyta w Finlandii

Dzień wyjazdu

W ramach realizacji projektu Erasmus+ finansowanego ze środków Unii Europejskiej trójka uczennic (Julia, Alicja i Michalina z klasy 7a) pod opieką nauczycieli (pani Agaty Karbownik i pan Przemysława Hojowskiego) wybrała się na tygodniowy pobyt w Finlandii.
Podróż była długa i męcząca, ale wszyscy bezpiecznie dotarliśmy na miejsce. Pogoda była świetna – słonecznie, chociaż chłodno. Zwiedzaliśmy szkołę i uczestniczyliśmy w wieczorze kulturowym.

Dzień 1

Poznając budynek szkoły w Kalajoki zajrzeliśmy do sal lekcyjnych, jadalni oraz pokoju nauczycielskiego. Prezentowaliśmy też z uczniami z innych krajów rezultaty pracy metodą SCAMPER przydatną podczas rozwiązywania problemów z różnych dziedzin życia.
Wieczór poświęcony został na degustację przysmaków krajów partnerskich. Nie zabrakło „jamon iberico” z Hiszpanii, „mammi” z Finlandii i „medus” z Łotwy. Nasze stoisko obfitowało w krówki, ptasie mleczko, wędzone sery oraz kiełbasy. Odwiedzający, wśród których nie brakowało fińskich rodzin, bardzo chętnie częstowali się tradycyjnym barszczem z uszkami. Dzień podsumowany został krótkimi występami artystycznymi każdego z czterech krajów.

Dzień 2

Wycieczka do Oulu, czyli stolicy regionu. Najpierw odwiedziliśmy Centrum Nauki Tietomaa, które oferuje mnóstwo interaktywnych eksponatów. W Centrum Nauki mogliśmy poznać tajemnice mórz, poćwiczyć na symulatorze myśliwca oraz pograć w gry rozwijające myślenie. Obejrzeliśmy także film o podboju kosmosu.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Sztuki, gdzie czekała na nas wystawa poświęcona nowoczesnym technologiom. Mogliśmy obejrzeć stare komputery, a także poznać historię telefonów Nokia, które pochodzą właśnie z Finlandii.
Po wizycie w restauracji nadszedł czas na spacer po mieście i kupowanie pamiątek. Pomimo braku słońca, do domów wróciliśmy w dobrych nastrojach.

Dzień 3

Wraz z fińskimi uczniami braliśmy udział w lekcjach takich przedmiotów jak biologia, plastyka, fiński czy angielski. Nauczyciele także mieli okazję obserwować jak wyglądają lekcje w Finlandii. Okazało się, że lepiej nie zbierać w fińskiej szkole czwórek i piątek, bo to najsłabsze oceny. Najlepsi uczniowie dostają tam ocenę 10!
Po krótkiej przerwie spotkaliśmy się w międzynarodowych grupach, aby za pomocą aplikacji Book Creator wspólnie pracować nad kroniką pobytu w Finlandii. Kolejną atrakcją dnia była zabawa w programowanie minikomputerów Micro:bit. Z pomocą fińskich kolegów bardzo szybko stworzyliśmy elektroniczną kostkę do gry, którą posłużyła nam do gry w samodzielnie przygotowane gry planszowe.

Dzień 4

Błękit nieba, biel śniegu, zieleń drzew oraz beż piasku czekały na nas, ponieważ wybraliśmy się do okolicznych lasów zagrać w grę terenową. Korzystając z czytników kodów QR uczyliśmy się współpracy w międzynarodowych zespołach przy rozwiązywaniu różnego rodzaju zagadek.
Po zakończonych zadaniach rozpaliliśmy ognisko, aby zjeść kiełbaski i słodkie pianki. A nad nami przelatywały ptaki wracające na wiosnę do swych gniazd.

Dzień 5

Czas w Finlandii biegnie chyba szybciej niż u nas. Ani się nie obejrzeliśmy, a już nadszedł piątek, czyli ostatni dzień wizyty w szkole w Kalajoki.
Rano podsumowaliśmy czwartkową wycieczkę krajoznawczą oraz dowiedzieliśmy się, który zespół najlepiej poradził sobie z zadaniami. Następnie, pracując w grupach międzynarodowych przygotowaliśmy w aplikacji Kahoot quiz dotyczący wizyty w Finlandii. Do zabawy z quizem zaprosiliśmy też naszych nauczycieli.
Zwieńczeniem dni spędzonych w Kalajoki była prezentacja książek, nad którymi pracowaliśmy od poniedziałku za pomocą aplikacji Book Creator. Potem nadeszła pora na wręczenie certyfikatów uczestnictwa i prezentów. Jeszcze tylko grupowe zdjęcie pod szkołą...i można było przygotowywać się do pożegnalnego przyjęcia w domku Hannele.
A sobota upłynęła nam na wyczerpującej podróży, ale naprawdę warto było odwiedzić krainę Muminków! Kiitos! Näkemiin!

aktywna-tablica-2-150x150   logo  logo gios  szkolawchmurze microsoft logotype-1536x626