A- A A+

Wizyta na Łotwie

Pozdrowienia z Balvi na Łotwie! Za nami bardzo długa, ale szczęśliwa podróż. Po drodze na Łotwę zajrzeliśmy jeszcze do pięknego Wilna. Podczas spaceru w jesiennej scenerii odwiedziliśmy archikatedrę, rynek Starego Miasta i słynną Ostrą Bramę z obrazem Matki Boskiej.
Ostatecznie po 17 godzinach jazdy busem dotarliśmy do Balvi, gdzie czekały już na nas łotewskie rodziny.
Pierwszy dzień powitał nas słońcem i bezchmurnym niebem. W szkole spotkaliśmy się z panią dyrektor oraz nauczycielami zaangażowanymi w projekt. Na sam początek wzięliśmy udział w sesji zdjęciowej, która odbywa się raz do roku. Następnie odbyliśmy krótką wycieczkę po szkole – odwiedziliśmy gabinet dyrektora szkoły, muzeum szkolne oraz aulę, gdzie odbywają się wszystkie ważne uroczystości.
Uczniowie wzięli udział w zajęciach integracyjnych, dzięki którym mogli poznać swoje zainteresowania. Każdy mógł też na chwilę poczuć się poetą podczas pisania wiersza o sobie oraz odczytywania go przed całą grupą.
Po smacznym obiedzie w szkolnej jadalni udaliśmy się do sali, gdzie odbyły się warsztaty na temat publicznego przemawiania prowadzone przez nauczycieli z czterech krajów. Zawsze warto dowiedzieć się od doświadczonych osób jak być dobrym mówcą.
Ostatnią atrakcją dnia była wycieczka do miejscowości Aluksne znanej z zabytkowej rezydencji położonej nad malowniczym jeziorem. W budynku byłego pałacyku obejrzeliśmy wystawę poświęconą przyrodzie Łotwy oraz podziwialiśmy wspaniałą kolekcję minerałów świecących pod wpływem promieni ultrafioletowych.

Drugi dzień naszej przygody rozpoczęliśmy od pracy w zespołach międzynarodowych. Najpierw podpisywaliśmy mapę Europy nazwami państw oraz przypomnieliśmy sobie czym są narodowości. Po przerwie na lunch zgłębialiśmy tajemnice ludzkiego ciała, a następnie każdy zespół przygotował krótką prezentację na temat roli serca, płuc, mózgu i wątroby w naszym organizmie. Przy okazji poznaliśmy dużo nowych angielskich słówek.
Zgodnie z tradycją naszego projektu, wieczór poświęcony został zabawom integracyjnym oraz prezentacji przysmaków każdego z krajów uczestniczących. Stoisko gospodarzy było oczywiście najbogaciej przystrojone i trzeba przyznać, że Łotysze wykazali się sporą gościnnością.

W środę musieliśmy wcześnie wstać, gdyż czekała nas trzygodzinna podróż autokarem do stolicy Łotwy, czyli Rygi. Miasto nad Dźwiną powitało nas ciepłą, słoneczną pogodą. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Okupacji Łotwy, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona skomplikowanym losom narodu łotewskiego. Najpierw wzięliśmy udział w lekcji na temat Holocaustu, a następnie w zespołach zaprezentowaliśmy zdobytą wiedzę. Było to o tyle ważne, że w piątek czekało nas wystąpienie publiczne na temat „Jest jedna rasa – ludzka rasa”.
Podczas spaceru po mieście podziwialiśmy takie symbole Rygi jak katedrę, Dom Bractwa Czarnogłowych, Zamek Kawalerów Mieczowych czy Pomnik Wolności. Znaleźliśmy też trochę czasu na kupno pamiątek oraz ciepły posiłek.
Ostatnią atrakcją dnia była wizyta w pobliskim muzeum etnograficznym. Przewodnikiem po skansenie okazał się łotewski aktor teatralny i filmowy, Imants Vekmanis. Obejrzeliśmy budynki gospodarcze,
a także łotewską saunę. Dowiedzieliśmy się również jak w dawnych czasach bawiły się dzieci
i młodzież. Okazało się, że nawet w erze cyfrowej do dobrej zabawy wystarczą kłody, kije, szczudła
i drewniane walce! Podróż powrotna do Balvi nie wydawała się tak długa, gdyż upłynęła pod znakiem wymiany wrażeń i emocji z całego dnia.

Czwarty dzień wizyty upłynął pod znakiem uczestnictwa w lekcjach prowadzonych przez łotewskich nauczycieli. Uczniowie wraz ze swoimi gospodarzami wzięli udział w lekcjach matematyki, angielskiego, łotewskiego czy biologii. Nauczyciele z krajów wizytujących również obserwowali jak zorganizowana jest edukacja na Łotwie oraz dzielili się wrażeniami ze swoimi łotewskimi kolegami. Oto kilka ciekawostek: lekcje w szkole w Balvi trwają 40 minut, sala ocen wynosi od 3 (najniższa) do 10 (najwyższa), przez lekcją słychać dwa dzwonki: jeden dla uczniów, a drugi dla nauczyciela. Po raz kolejny możemy stwierdzić, że podróże kształcą!

Oto nadszedł ostatni, najważniejszy dzień wizyty w Balvi. Najważniejszy, ponieważ przed przyjazdem na Łotwę uczyliśmy się technik wystąpień publicznych, a tematem przewodnim wszystkich prezentacji było hasło „There is one race, the human race” („Jest jedna rasa, ludzka rasa”). Każdy kraj przedstawiał własną prezentację, która była następnie oceniana przez słuchaczy. Korzystając z porad nauczycieli poznaliśmy trudną sztukę przemawiania, co z pewnością przyda nam się w dorosłym życiu.
Po krótkiej przerwie na posiłek, powróciliśmy na aulę, gdzie czekał na nas specjalny program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły w Balvi. Obejrzeliśmy tańce ludowe z różnych regionów Europy oraz posłuchaliśmy tradycyjnych łotewskich pieśni. Na zakończenie pobytu w szkole każdy otrzymał certyfikat uczestnictwa wraz z drobnym upominkiem. Uz redzešanos Latvija!

aktywna-tablica-2-150x150   logo  logo gios  szkolawchmurze microsoft logotype-1536x626