GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA...

pamietamyNasza szkoła przystąpiła do udziału w projekcie GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY! Skierowany jest on do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa śląskiego. Jego głównym celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
Zapraszamy do śledzenia relacji z realizacji zadań projektowych.

Szczegóły na stronie: http://pamiec81.pl/

Pamiec81-1-scaled

Nie zabierajcie mamy

Uczniowie klas 7 i 8 brały udział w projekcji filmu dokumentalnego pt.: "Nie zabierajcie mamy". Film opowiada historię do tej pory nie poruszaną, mówi o działaczkach „Solidarności” – kobietach aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981 r. – 22 lipca 1983 r.).
Opowiadane historie, relacje ofiar przybliżyły odbiorcom funkcjonowanie systemu totalitarnego. Poznali z metody działania komunistycznego aparatu terroru wobec społeczeństwa. Poprzez wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazano, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie.

Warsztaty

W ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY!” nasi brali udział w warsztatach prowadzonych przez Pana Karola Chwastka, edukatora ze Śląskiego Muzeum Wolności i Solidarności w Katowicach. Prelegent przybliżył czasy PRLu, ze szczególnym uwzględnieniem stanu wojennego w Polsce. Opowiadał o życiu codziennym oraz polityce władz komunistycznych. Dyskusja toczyła się również na wokół opozycji i jej bohaterów, czyli jak Polacy walczyli z reżimem. Pan Karol zwracał uwagę na wydarzenia związane z regionem śląskim, np. pacyfikacji kopalni „Wujek”. Uczniowie żywo reagowali na opowieść i chętnie rozmawiali. Dziękujemy za tą ważną lekcję historii i już planujemy wyjazd do muzeum w Katowicach.

40 lat po stanie wojennym

Szkolne Miejsce Patriotyczno-Historyczne „40 lat po stanie wojennym”. Kącik zorganizowali uczniowie klas ósmych, a efekty ich pracy cieszą się zainteresowaniem społeczności uczniowskiej.