U humanistów

Drodzy Rodzice, Czytelnicy,
zaglądajcie, czytajcie, śledźcie nasze czytanie i poznawanie mitologii.

Tak będziemy pracować:
„By czytanie nie było syzyfową pracą”
1. Z wizytą w Grecji- o kulturze śródziemnomorskiej.
2. Lektury z Olimpu- poznajemy mity.
3. Teatrzyk dla Zeusa- adaptujemy tekst, wystawiamy sztukę.
4. Księga Parnasu – tworzymy lapbooki.
5. Potyczki bogów – przygotowujemy konkurs mitologiczny.
6. Rozwiązać węzeł gordyjski – mitologiczne zagadki
7. Wystarczy iskra, by rozpalić ogień - nagrywamy audiobooki; czytamy młodszym.
8. Wiem tyle, ile przeczytam – uczymy się korzystać ze słowników (poznajemy frazeologizmy, tłumaczymy znaczenie słów, szukamy synonimów, utrwalamy zasady pisowni).
9. Stawiam na książkę – “Ale cud..”- piszemy recenzję, “Nowe cuda” - piszemy opowiadanie.
10. Każdy jest czytelnikiem- certyfikat czytelnika/ lekcja biblioteczna.
11. Książka dla każdego - zbiórka książek do Kącika Cudów.
Będziemy Was zaskakiwać pomysłami, szaloną zabawą i ...

Humaniści

Innowacja pedagogiczna "Czytanie jest cudem" - do pobrania

Konkurs mitologiczny

Uczniowie klas piątych spotkali się na uczcie greckiej. Ambrozja, nektar młodości, oliwki, chlebek, feta, słodycze, sałatka grecka zagościły na stołach uczestników konkursu. Przy muzyce i próbach tańca bawiliśmy się iście po królewsku, a może raczej bosko!
Jak przystało na nieziemskie spotkanie uczestnicy popisywali się rożnymi umiejętnościami, tym razem znajomością mitów.
Piątoklasiści poradzili sobie mistrzowsko. Gratulujemy umiejętności i znajomości mitów.
Mity nie są piętą Achillesa naszych uczniów.
Organizatorki

Konkurs mitologiczny

Dlaczego starożytni tworzyli mity?

W opowieściach o bogach i herosach wyjaśniali istnienie wielu zjawisk przyrody, na które nie potrafili znaleźć odpowiedzi. Jakie niewiadome wyjaśnia mit o Pandorze?
Posłuchaj.

mity

13 zadanie dla Heraklesa

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie jeszcze zadania mógłby dostać największy heros Herakles? Według uczniów klasy piątej mogłyby to być na przykład takie prace:

13 herk

Greccy bogowie

Drogi Uczniu,
znasz już wielu bogów greckich. Wiesz, że bogowie mieli różne umiejętności, sprawowali władzę nad światem i ludźmi. Po atrybutach potrafisz już ich rozpoznać. Ale gdybyś jednak nie wszystko pamiętał, zapoznaj się z kartami bogów przygotowanymi przez uczniów klasy 5a.

O umiejętności życia

Co to znaczy - wieść życie sensowne, życie pełne sensu?
Czy chodzi o to, by stawiać sobie ambitne cele i skutecznie do nich dążyć? Czy raczej o to, by smakować szczęśliwe chwile? Czy też może o to, by mieć świadomość dobra i wartościowości życia?
Prawda tkwi pośrodku. W życiu ważne są cele i ich realizacja, przeżywanie chwil i dobro, które czynimy.
Odgadnij z rysunków frazeologizmy, które niosą ważne przesłania życiowe. To tylko niektóre obrazy przygotowane przez uczniów klasy 5d.
Podpowiedź – ukryte w obrazach frazeologizmy pochodzą z mitologii.

Hartuje, odpręża, podnosi samoocenę. Moje hobby!

Jeśli masz tyle roboty, że nie wiesz w co włożyć ręce, problemy rosną … ruszaj na trening.
O swoich sportowych pasjach opowiadają uczniowie klasy 5d. Pamiętaj, sport poprawia nie tylko kondycję fizyczną, ale także psychiczną. Jest najprostszym sposobem na walkę ze stresem i małą depresją. Zmęcz się, biegaj, jeźdź na rowerze, wyciągnij rolki, spaceruj z psem, … ćwicz mięśnie. Kiedy twój organizm zmęczy się, ty odpoczniesz psychicznie.
Naśladuj kolegów. Wyjdź z domu!

Im więcej czytam, tym staję się lepszy!

Weź do ręki książkę. Poznasz innych, zetkniesz się z sytuacjami, których w codziennym życiu nie doświadczasz. Uruchomisz w sobie zdolność krytycznego myślenia. Dzięki temu staniesz się bardziej świadomy i wrażliwszy na potrzeby innych ludzi, ich zwyczaje, kulturę, również w realnym świecie.
Czytaj. Zaangażowane czytanie, kontakt z książką papierową jest wartością, która powoli zaczyna znikać. Dlatego, podobnie jak inne dobra kultury, chrońmy je.
Czytaj. Staniesz się pewniejszy siebie, będziesz posiadał szerszą wiedzę o świecie.
Czytaj. Czytanie jest modne. Czytaj wszędzie i zawsze. Doskonała jest plaża, przystanek autobusowy, skwer, przerwa między lekcjami.
Gliwice czytają dzieciom. Posłuchaj!

Historia Heliosa i Faetona przedstawiona w obrazkach.

Demeter i Kora

Uczniowie 5a zapraszają na fragment przedstawienia "Demeter i Kora"