A- A A+

Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i opiekunów

Szanowni Rodzice
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/2022, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Nauki kontynuuje pomoc dzieciom i młodzieży przeżywającym kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19 aby zapewnić im adekwatne wsparcie psychologiczne.
W związku z tym od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Warto wiedzieć

Komputer i Internet to nieocenione źródło wiedzy. Ułatwia naukę - rozwija zainteresowania i samodzielność, dostarcza rozrywki i relaksuje. Coraz częściej komputer i Internet wykorzystywany jest przez uczniów, jako podstawowe źródło informacji i wiedzy. Z tego względu pojawiają się pytania dotyczące zagrożeń, które wynikają z niewłaściwego wykorzystywania mediów.
WYBRANE ZAGADNIENIA ZWIĄZANE Z UŻYWANIEM MEDIÓW ELEKTRONICZNYCH - do pobrania
Inne zagrożenia:
NARKOTYKI I LEKI - NIE TRAĆ CZUJNOŚCI - do pobrania

STOSOWANIE ELEKTRONICZNYCH PAPIEROSÓW

INFORMACJA NA TEMAT POTENCJALNYCH ZAGROŻEŃ
ZWIĄZANYCH ZE STOSOWANIEM ELEKTRONICZNYCH PAPIEROSÓW

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne.

CO TO SĄ E-PAPIEROSY?
JAK DZIAŁAJĄ?
PROBLEM UŻYWANIA E-PAPIEROSÓW.
JAKIE JEST RYZYKO ZDROWOTNE ZWIĄZANE Z UŻYWANIEM E-PAPIEROSÓW?
Odpowiedzi na te i inne pytania w materiałach opracowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny - do pobrania

Rodzicu dbaj o swoje dziecko

u ch

Dobry start

1 czerwca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rządowego programu „Dobry Start”. Dzięki programowi rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł. Będą mogli przeznaczyć je na zakup m.in. przyborów szkolnych, czy odzieży na nowy rok szkolny. Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia.
W przypadku dzieci niepełnosprawnych wsparcie będzie przysługiwało do ukończenia 24. roku życia. Program „Dobry Start” to również wsparcie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych od 7. roku życia do zakończenia zajęć.
W związku z tym uprzejmie proszę o zapoznanie się z załączonym wspólnym listem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy, Polityki Społecznej i poinformowanie rodziców, opiekunów uczniów o materiałach informacyjnych poświęconych programowi rządowemu „Dobry Start”.
Do szkół zostały już dostarczone ulotki dla rodziców. W najbliższym czasie Kuratorzy Oświaty przekażą Państwu również plakaty promujące świadczenie dobry start. Dziękujemy za aktywne włączenie się w akcję informacyjną.
W przypadku dodatkowych pytań do Państwa dyspozycji pozostają zarówno Ministerstwo Edukacji Narodowej, jak i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Z poważaniem
Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej

Załączniki:

Komunikat GZM

Szanowni Państwo,
w związku z informacją przekazaną przez KZK GOP informujemy, że możliwość korzystania z bezpłatnego przewozu przez uczniów na podstawie ważnej legitymacji szkolnej została przedłużona do końca września br. **Ponadto karty ŚKUP**  należy odebrać do 30 dni od dnia zamówienia, później bowiem karty są zastrzegane przez Wydawcę (mBank S.A.) i nie można ich już wydawać. Za takie karty ich Wydawca może oczekiwać rekompensaty finansowej.

INSTRUKCJA ZAMAWIANIA KART ŚKUP Z WYKORZYSTANIEM TOKENU DLA UCZNIÓW POSIADAJACYCH MIEJSCE ZAMIESZKANIA NA TERENIE GZM - do pobrania

Komunikat GZM

Dzieci i młodzież do 16 lata od 1 stycznia 2018 roku jeżdżą za darmo po terenie wszystkich 41 miast i gmin, wchodzących w skład Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii.

INSTRUKCJA ZAMAWIANIA KART ŚKUP Z WYKORZYSTANIEM TOKENU DLA UCZNIÓW POSIADAJACYCH MIEJSCE ZAMIESZKANIA NA TERENIE GZM - do pobrania

NAJWAŻNIEJSZE:

 • ulga obowiązuje przez cały rok,
 • za darmo jeździsz na terenie całej Metropolii
 • można z niej korzystać w autobusach, tramwajach, trolejbusach z logo KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry i MZK Tychy
 • kodowana jest na spersonalizowanej karcie ŚKUP,
 • jeśli nie masz jeszcze tej karty, do końca marca uprawnienie to będzie uznawane na podstawie ważnej legitymacji szkolnej,
 • jeśli masz jeszcze ważny bilet okresowy, możesz otrzymać zwrot gotówki za jego niewykorzystaną część.

Więcej informacji na profilu społecznościowym związku pod adresem:

https://www.facebook.com/GZMetropolia/posts/1608004165904637

MEN

Pismo Ministerstwa Edukacji Narodowej z 9 kwietnia 2018 r. w sprawie zapewnienia uczniom niepełnosprawnym uczęszczającym do klasy I, IV i VII szkoły podstawowej dostępności do podręczników szkolnych, książek pomocniczych, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych - do pobrania

Uwaga, pasożyty!

Szanowni Rodzice,
zwracamy się z prośbą o czujność i współpracę w zakresie zapobiegania wszawicy u uczniów. Prosimy o przeglądanie głów swoich dzieci i szczególną uwagę. W przypadku zauważenia pasożytów prosimy o informację do wychowawcy klasy, aby szkoła mogła podjąć właściwe działania. 16 img1 pediculman-churka

Sposób postępowania, dla Państwa, w przypadku pasożytów zawarty jest w poniższej informacji:

Zapobieganie wszawicy:
Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest stała systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez RODZICÓW lub OPIEKUNÓW i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia. W takiej sytuacji rodzice powinni również uczciwie poinformować rodziców wszystkich dzieci, z którymi miało ono kontakt. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i w efekcie - zapobiegnie się nawracającemu wzajemnemu zakażaniu się dzieci.

Wszawicą może zarazić się każdy poprzez:

 • bezpośredni kontakt z włosami osoby zarażonej,
 • używanie wspólnych przedmiotów: szczotek, grzebieni, ręczników, pościeli,
 • przebywając w miejscach publicznych: komunikacja miejska, basen, świetlica, plac zabaw, itp.

Po wykryciu wszawicy – działania:

 • zastosowanie dostępnych w aptece środków, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja. Szampony i inne produkty „przeciwko wszom” nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być używane jako środek zapobiegawczy. Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach tych produktów, zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni (mniej więcej 7 czy 10), w celu zabicia larw. Do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach. Usunięcie gnid jest trudne, stąd poleca się ich ściąganie lub obcięcie włosów,
 • grzebienie i szczotki należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu przeciwko wszom i moczyć w wodzie około godzinę,
 • taką kurację należy przeprowadzić u wszystkich członków rodziny,
 • wyprać odzież, pościel,
 • codzienne, częste czesanie gęstym grzebieniem lub szczotką, związywanie włosów w sytuacjach narażania się na bliski kontakt z innymi osobami (treningi sportowe, zajęcia edukacyjne lub rekreacja grupowa),
 • częste mycie włosów, przestrzeganie zasad higieny (własne szczotki, grzebienie, spinki) utrudniają zagnieżdżenie się pasożytów,
 • częste mycie i kontrolowanie głowy dziecka (2 razy w tygodniu) z jednej strony jest właściwym nawykiem higienicznym, a z drugiej strony pozwala szybko zauważyć zakażenie.

Wskazania profilaktyczne dla rodziców i dzieci:

 • związywanie długich włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów,
 • używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów,
 • codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,
 • mycie skóry głowy i włosów w miarę potrzeb, nie rzadziej, niż raz w tygodniu,
 • wyposażenie dzieci w środki higieniczne takie jak szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie
 • i wyczesywanie włosów,
 • po powrocie do domu - systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów oraz systematyczne kontrole w okresie uczęszczania dziecka do szkoły.

Wszawica - broszura do pobrania

Wszawica - ulotka do pobrania

PEDIKULOZA - folder do pobrania

Źródło: pssegliwice.pis.gov.pl

aktywna-tablica-2-150x150   logo  logo gios  szkolawchmurze microsoft logotype-1536x626