POZNAJ POLSKĘ

mein poznaj polske3 listopada uczniowie klas czwartych uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej w ramach programu "Poznaj Polskę". Program jest przedsięwzięciem Ministra Edukacji i Nauki i jest częścią "Polskiego Ładu". W ramach programu są dofinansowane wycieczki szkolne związane z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra.
Uczniowie naszej szkoły zwiedzili Katowice.
Pierwszym punktem wycieczki była zabytkowa dzielnica Katowic – Nikiszowiec. Uczniowie odbyli spacer po Nikiszowcu, podczas, którego przewodnik opowiadał historię powstania tej dzielnicy oraz jak wyglądało życie codzienne mieszkańców. Uczniowie zobaczyli jedno z charakterystycznych podwórek w Nikiszowcu oraz najbardziej rozpoznawalne punkty dzielnicy m.in. kościół św. Anny, plac Wyzwolenia z tzw. Konsum czyli ciągiem sklepów w podcieniach, budynek ozdobiony mozaiką przedstawiającą róże, które nawiązują do motywu w śląskim stroju ludowym, oraz miejsce gdzie od ponad 100 lat mieści się zakład fotograficzny Niesporek.
Kolejny punkt to centrum Katowic, gdzie uczniowie zobaczyli najbardziej znane i charakterystyczne budynki miasta: halę widowiskowo - sportową Spodek, NOSPR – budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, MCK – Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Pomnik Powstańców Śląskich.
Następnie gościliśmy w Muzeum Śląskim. Uczniowie zwiedzili stałą wystawę pt. „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Zwiedzanie muzeum odbyło się w ciekawy sposób, bo jako gra muzealna. Uczniowie zostali podzieleni na kilka grup, dostali karty pracy i po wysłuchaniu opowieści przewodnika wyruszyli wraz z opiekunami aby samemu zdobyć potrzebne informacje i prawidłowo rozwiązać różnorodne zadania w kartach pracy. Po drodze uczniowie spotykali różnorodne eksponaty, wystroje mieszkań, sceny z historii Śląska. Wszystko interaktywne i przedstawione w taki sposób aby zaciekawić zwiedzających.
Po zakończeniu zwiedzania, uczniowie zakupili pamiątki i udaliśmy się do Centrum Rozrywki „Grawitacja”. Tam uczniowie rozegrali turniej gry w kręgle i zjedli zaplanowany posiłek.
Wycieczka wszystkim się podobała. Uczniowie poznali region, w którym mieszkają, jego niezwykłą historię i życie codzienne mieszkańców. Poznaną wiedzę mogą wykorzystać na wielu przedmiotach.

trzy logotypy