A- A A+

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

l przLaboratoria Przyszłości to ponad miliard złotych na nowoczesny sprzęt do szkół podstawowych!
Dowiedz się więcej o największej inwestycji w nowoczesną edukację w historii Polski
www.gov.pl/laboratoria
Laboratoria Przyszłości to największa inwestycja państwa polskiego w historii w nowoczesną edukację! Program realizuje jeden z postulatów „Polskiego Ładu”.
Dowiedz się więcej na www.gov.pl/laboratoria

Program Laboratoria Przyszłości to inicjatywa skierowana do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych.

Laboratoria Przyszłości to wsparcie finansowe dla szkół podstawowych na nowoczesny sprzęt bez konieczności wkładu własnego! Dowiedz się więcej na www.gov.pl/laboratoria
Program pozwala szkołom na sfinansowanie produktów wykazanych w katalogu podstawowym, ale także dodatkowych wybranych przez szkołę. Jest to wyjątkowa okazja na doposażenie swojej placówki w innowacyjne pomoce dydaktyczne. Jest głównym celem jest budowanie kreatywnych i technicznych kompetencji wśród uczniów w obszarze STEAM (STREAM). W ramach Programu szkoły mogą uzyskać wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które będą musiały od 1 września 2022 roku mieć wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
https://www.gov.pl/web/laboratoria/uchwala
https://www.gov.pl/web/laboratoria

l prz2

W ramach programu szkoła zakupiła następujący sprzęt:

 1. Drukarka 3D FlashforgeAdventurer EDU Lite
 2. Zestaw elementów dodatkowych do drukarki 3D FlashForgeAdventurer 3 z filamentami
 3. Mikrokontroler Arduino zestaw
 4. Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2 w 1
 5. Aparat fotograficzny z funkcją kamery LPLP
 6. Statyw do aparatu i kamery
 7. Zestaw lamp światła ciągłego GlareOne
 8. Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini
 9. Mikroport Saramonic Blink 500 B1
 10. Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery
 11. Okular VR wirtualne laboratorium przedmiotowe zestaw 8 sztuk ClassVR Premium VRP8
 12. Licencja – 5lat dostęp do portalu wirtualnych lekcji ClassVR
 13. Zestaw kontrolerów ręcznych
 14. Zestaw 8 szt, Kostka QR Class VR
 15. Wdrożenie i szkolenie Class VR
 16. Mat. Kamera Insta 360
 17. Statyw do kamery
 18. Laptop AcerEX215-22-R9LH R5 3500U 15,6/8GB/256SSD/Win 10

Powyższy sprzęt będzie wykorzystany na zajęciach informatycznych oraz przedmiotowych.

Drukarka 3d wraz z laptopem pozwoli na wydruk m. in. własnych, stworzonych przez uczniów projektów, narzędzi dydaktycznych i pomocy naukowych, pamiątek, nagród i upominków – z gotowych projektów, jak i stworzonych podczas zajęć, elementów makiet, wynalazków i modeli, które mogą zostać wykorzystane podczas lekcji, w pracy projektowej lub prezentacji. Drukarka umożliwi tworzenie przestrzennych modeli odpowiadających fragmentom przyrody – zarówno tej widocznej gołym okiem (modele drzew, owadów), jak i niewidocznej (modele komórek bakteryjnych).
System Class VR zostanie wykorzystany do realizacji podstawy programowej z wielu przedmiotów m.in. w pracowni matematycznej, chemicznej, fizycznej, przyrodniczej, biologicznej, geograficznej, językowej i historycznej. Wirtualna rzeczywistość (VR) daje niesamowitą możliwość doświadczania złożoności świata. W wielu dziedzinach nauki dzięki VR możliwe jest bezpieczne przeprowadzanie skomplikowanych doświadczeń, zabiegów, symulacji.


GOGLE WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI VR

Lekcja w... goglach. Wirtualna rzeczywistość zawitała do szkoły.
Jak najłatwiej dotrzeć do najmłodszego pokolenia? Mówiąc ich językiem – językiem nowych technologii.


Świat duży i mały jest tak doskonały!
Do szkoły docierają paczki, pudła, pudełeczka. Nauczyciele i uczniowie nie zapominając o klasycznych lekcjach starają się wykorzystać nowe pomoce.
Klasa 6b na lekcji poznaje świat duży i mały sumiennie podglądając go pod cyfrowymi mikroskopami. Mikroskopy szkoła otrzymała w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Dziękujemy i polecamy.


Z googlami na oczach – tak najstarsi uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 w Gliwicach ruszyli na lekcje biologii. Uczniowie klas 8 mieli możliwość obejrzenia budowy DNA w wersji 3D za pomocą okularów Vr. Dzięki nowej technologii łatwiej zrozumieć budowę tak skomplikowanych struktur komórkowych. Okulary pozwoliły w pełni zaangażować uczniów w kreatywne i ekscytujące nauczanie. Trójwymiarowe obiekty i złożone struktury na wyciągniecie ręki miały na celu przenieść lekcje w zupełnie inny, bardziej zrozumiały dla młodego pokolenia wymiar.
Nowe technologie zastosowane dzięki programowi Laboratoria przyszłości uatrakcyjniają lekcję i sprawiają, że możemy dojrzeć wszystko to co kiedyś było niedostępne, pozwalają także na dostarczenie uczniom niezapomnianych doświadczeń i wrażeń.


Podróżowanie w czasie i w przestrzeni – czy to możliwe?
Podróże w czasie są motywem chętnie wykorzystywanym zarówno w powieściach, w filmach, jak i … na lekcjach historii.
Naszym uczniom niedawno nadarzyła się wyjątkowa gratka. Dzięki zastosowaniu okularów VR udali się na wirtualną wycieczkę w przeszłość.
Klasa VI a razem z Krzysztofem Kolumbem popłynęła statkiem do Nowego Światu i zobaczyła, w jakich warunkach mieszkali pierwsi koloniści.
Uczniowie klasy VII a zwiedzili fabrykę z początków XIX wieku i wspólnie z braćmi Wright odbyli podniebny lot.
Odwiedzając amerykańską bazę w Wietnamie i spacerując po umocnieniach muru berlińskiego klasy VIII a oraz VIII d powtórzyły zagadnienia do sprawdzianu z działu „Świat w drugiej połowie XX wieku”.

Rozszerzona rzeczywistość znajduje zastosowanie w działalności biblioteki szkolnej. Nie tylko książki, ale i Gogle Class VR przenoszą czytelników w inny wymiar.
Podczas zajęć bibliotecznych „Na dnie oceanu” uczniowie podziwiali podwodne życie. Z kolei realizując temat „Zagubieni w kosmosie” stanęli na Księżycu niczym Neil Armstrong.

Mikro świat na Makro ekranie
Dla uczniów naszej szkoły wszystko jest możliwe. Dzięki mikroskopom otrzymanym w ramach projektu Laboratoria przyszłości mikro świat oglądać możemy na makro ekranie. Uczniowie klasy 5 na lekcji biologii oglądali tkanki roślinne na dużym ekranie. Obraz pozwolił nam na dostrzeżenie wszystkiego co było konieczne, super wrażenia.

W ramach projektu "Laboratoria przyszłości" uczniowie naszej szkoły na lekcji biologii mieli okazję eksperymentować z nowoczesnymi technologiami, takimi jak okulary wirtualnej rzeczywistości (VR)
Kolejny już rocznik klas 8 mógł zobaczyć nie tylko strukturę DNA w przestrzeni ale również budujące ją elementy.
Gogle VR przeniosły naszych uczniów w świat nauki przez oddziaływanie bezpośrednio na kilka zmysłów. Nauka w wirtualnej rzeczywistości to zupełnie nowe doznania, które ułatwiły zapamiętywanie i pozwoliły doświadczać w niedostępny dotąd sposób.
Dzięki projektowi uczniowie mają szansę uczyć się w sposób innowacyjny, bardziej przystępny i angażujący.

aktywna-tablica-2-150x150   logo  logo gios  szkolawchmurze microsoft logotype-1536x626