A- A A+

Akcja ŻONKILE

Od kilkunastu lat 19 kwietnia uczniowie w wielu szkołach na całym świecie upamiętniają uczestników powstania w getcie warszawskim. I nasza szkoła brała udział w tej akcji nazwanej ŻONKILE. Organizatorem działania społeczno-edukacyjnego jest Muzeum Żydowskie Polin z Warszawy.
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Jedną z osób, która przeżyła likwidację getta, jest Pan Marek Edelman. To On przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania (19 kwietnia) przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi żonkilami – symbolem zbiorowej pamięci.
Celem akcji jest podkreślanie siły wspólnoty, znaczenia solidarności, potrzeby dialogu ponad podziałami.
W ramach akcji nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli historii. Podczas nich poznali historie wybuchu powstania w getcie warszawskim, słuchali relacji świadków tych wydarzeń oraz omawiali losy bohaterów filmów przygotowanych specjalnie dla nich przez Muzeum Polin. Zwieńczeniem akcji było wykonanie żonkila, by pokazać naszą pamięć o tych trudnych czasach.
Wszystkie informacje na temat naszych działań można znaleźć na tablicy Padlet w poniższym linku
https://padlet.com/monikarozpondek/zpcvah2x0szr3sgu?utm_campaign=added_post&utm_medium=desktop&utm_source=notifications

Podziękowanie dla szkoły za udział w projekcie - pobierz

Dyplom - pobierz

aktywna-tablica-2-150x150   logo  logo gios  szkolawchmurze microsoft logotype-1536x626