A- A A+

Projekt naukowy - Dla zrównoważonego rozwoju

„Zrównoważony rozwój to taki, który zapewnia zaspokojenie naszych potrzeb i nie zagraża możliwościom przyszłych pokoleń do zaspokajania ich potrzeb”. Oznacza to, że musimy w taki sposób gospodarować zasobami naszej Planety, aby móc wszystkim ludziom żyjącym teraz i tym w przyszłości zapewnić godne życie.
Jednym z celów tej idei jest obniżenie ilości gromadzonych odpadów i oszczędzanie zasobów.

Polska firma Biotrem efektywnie przyczynia się do urzeczywistnienia idei zrównoważonego rozwoju. Opracowała innowację pozwalającą ograniczyć zużywanie nieodnawialnych surowców kopalnych, zredukować emisję dwutlenku węgla, zmniejszyć problem ze składowaniem odpadów, a także tworzyć możliwości zastosowania zbędnej biomasy roślinnej w sektorze rolniczym.

Naczynia jednorazowe firmy Biotrem wpasowują się w ideę zrównoważonego rozwoju. Surowcem do ich wytworzenia są otręby pszenne, które są nie tylko biodegradowalne, ale i uzyskiwane z zasobów odnawialnych. Talerze produkowane z otrębów mają bardzo korzystne właściwości fizyczne. Nadają się do serwowania dań zimnych i gorących. Nie ma przeciwskazań, by stosować je w piekarnikach i kuchenkach mikrofalowych. Charakteryzują się wytrzymałością i stabilnością – można z nich wygodnie i bezpiecznie korzystać w domu, na pikniku, w barze i w restauracji.

ZADANIA

Do przetestowania autentyczności informacji, iż produkty Biotrem są biodegradowalne, zgłosili się uczniowie klas: 5B, 5C i 5E. Prowadzili oni w czasie wakacji eksperyment, którego celem było wykazanie, iż naczynia z otrębów pszennych ulegają biodegradacji. Poboczne zadanie projektu to kształtowanie w dzieciach i młodzieży naukowego sceptyzmu, który skłania do sprawdzenia dochodzących z zewnątrz informacji oraz oddzielenia tych wartościowych i prawdziwych od pseudonauki.
Każdy uczeń, by przystąpić do badania, musiał zebrać dowolną glebę (z lasu, łąki, ogródka) do pojemnika i na jej powierzchnię położyć kilka fragmentów naczynia z otrębów pszennych. Przez okres minimum 3 tygodni dokonywał obserwacji, jednocześnie dbając o właściwe warunki doświadczenia poprzez kontrolowanie stanu nawodnienia ziemi.
Obserwacje te pozwoliły wyciągnąć wniosek, że talerze Biotrem z łatwością poddają się rozkładowi biologicznemu. Przebieg badania został przez uczniów poparty dowodami w postaci zdjęć, które umożliwiły dokonanie istotnych spostrzeżeń.

WYNIKI

Fotografie przedstawiają etapy rozwoju i wzrostu mikroorganizmów oraz zmiany makroskopowe fragmentów talerzy. Wszyscy uczniowie mogli zaobserwować, iż w ciągu pierwszego tygodnia pojawiły się białe strzępki grzybów pleśniowych, które zwiększały swą biomasę z każdym kolejnym tygodniem. Choć obserwacja bez udziału urządzeń optycznych o wysokiej rozdzielczości nie pozwoliła na bezpośrednie wykazanie czynnego uczestniczenia bakterii w tym procesie, można udział ten założyć na podstawie stopnia rozkładu czy zmiany koloru naczyń.

 

 Naczynia wykorzystane doświadczeniu wykazały wysoki stopień podatności na biodegradację (rozkład), o czym świadczy zwiększająca się z czasem ilość pleśni pokrywająca materiał. Postrzegalne ubytki, dekompozycja fragmentów, zmiana ich zabarwienia, a także kształtu i struktury, dowodzą, iż w namiastce środowiska naturalnego, tj. próbce gleby, stanowiły one substrat chętnie wykorzystywany przez mikroorganizmy jako źródło pokarmu dostarczającego im energii i związków budulcowych.

 

Poniżej udokumentowany eksperyment wykazuje, że aktywność mikrobiologiczna prowadzi do użyźnienia gleby wpływa na wzrost roślin.

WNIOSKI
Produkty wykonane z otrąb pszennych są niezwykle przyjazne dla środowiska, nie zawierają toksycznych substancji hamujących wzrost, mają ogromny potencjał w niwelacji problemu ze składowaniem odpadów.

Ciekawostką, jaką warto nadmienić, jest to, że zamiast poddawania naczyń rozkładowi biologicznemu w kompoście lub glebie, można je zjeść, gdyż są bogate w błonnik pokarmowy i białka.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu firmy Biotrem. Więcej informacji o produktach można uzyskać na ich stronie internetowej dostępnej pod adresem http://biotrem.pl/pl/

EKO-KALENDARZ

04 października - Światowy Dzień Zwierząt
10 października - Światowy Dzień Drzewa
15 października - Dzień Mycia Rąk
16 października - Światowy Dzień Głodu, Światowy Dzień Żywności
25 października - Dzień Kundelka

28 października - Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów
06 listopada - Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Wyzyskowi Środowiska Naturalnego podczas Wojen i Konfliktów Zbrojnych
10 listopada - Dzień Jeża
14 listopada - Dzień Czystego Powietrza
20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
25 listopada - Dzień bez Futra i Dzień Pluszowego Misia
27 listopada - Dzień bez Kupowania03 grudnia - Światowy Dzień Niepełnosprawnych 
04 grudnia - BARBÓRKA 
05 grudnia - Dzień Gleb
11 grudnia - Dzień Terenów Górskich
14 grudnia - Dzień Małpy
20 grudnia - Dzień Ryby
20 stycznia - Dzień Pingwinów
23 stycznia - Dzień Bez Opakowań Foliowych
02 lutego - Dzień Mokradeł
11 lutego - Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej
15 lutego - Dzień Wielorybów
17 lutego - Dzień Kota
18 lutego - Dzień Baterii
27 lutego - Dzień Niedźwiedzia Polarnego
03 marca - Dzień Środowiska Afrykańskiego
03 marca - Dzień Dzikiej Przyrody
17 marca - Światowy Dzień Mórz
20 marca - Dzień bez Mięsa
20 marca - Dzień Wróbla
21 marca - Dzień Lasów
21 marca - Dzień Wierzby
21 marca - Pierwszy Dzień Wiosny
22 marca - Światowy Dzień Wody
23 marca - Dzień Meteorologii
28 marca - Dzień Chwastów
01 kwietnia - Dzień Ptaków
07 kwietnia - Dzień Bobrów
07 kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia
16 kwietnia - Dzień Ochrony Słoni
22 kwietnia - Dzień Ziemi

24 kwietnia - Dzień Zwierząt Laboratoryjnych
25 kwietnia - Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem
12 maja - Dzień Ptaków Wędrownych
15 maja - Dzień Polskiej Niezapominajki
19 maja - Dzień Dobrych Uczynków
20 maja - Światowy Dzień Pszczół


22 maja - Dzień Różnorodności Biologicznej
23 maja - Dzień Żółwia
24 maja - Dzień Parków Narodowych
25 maja - Dzień Afryki
29 maja - Dzień Świadomości Wydry
31 maja - Dzień Bociana Białego

03 czerwca - Dzień Roweru
05 czerwca - Dzień Ochrony Środowiska
08 czerwca - Dzień Cyrku bez Zwierząt
08 czerwca - Dzień Oceanów

15 czerwca - Dzień Wiatru
17 czerwca - Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy
19 czerwca - Dzień Leniwych Spacerów
21 czerwca - Światowy Dzień Żyrafy

30 czerwca - Dzień Motyla Kapustnika

aktywna-tablica-2-150x150   logo  logo gios  szkolawchmurze microsoft logotype-1536x626