A- A A+

Wizyta w Polsce 19-23 luty 2018

DZIEŃ 1
Wizyta zaproszonych gości rozpoczęła się punktualnie o godz. 8.00 oficjalnym powitaniem przez panią dyrektor Annę Krasowską. Wszyscy uczestnicy spotkania powitalnego wiedzieli, że czeka ich ekscytujący, ale też pracowity tydzień…
Następnie goście wybrali się na zwiedzanie budynku szkoły. Rolę przewodników pełniła pani Agata Karbownik wraz z panem Przemysławem Hojowskim. Nauczyciele i uczniowie z zagranicy obejrzeli sekretariat, gabinety dyrektorów, pracownię komputerową, pokój nauczycielski, świetlicę, bibliotekę i niektóre sale lekcyjne. Po zwiedzeniu szkoły, uczniowie oraz ich polscy rówieśnicy otrzymali możliwość lepszego poznania się podczas zajęć integracyjnych.
Kolejnym punktem pierwszego dnia była wizyta w Zespole Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Cichociemnych przy ul. Sikorskiego, aby uczestniczyć w uroczystości nadania stopni i odznaczeń w klasach mundurowych. Mieliśmy również okazję obejrzeć pokaz posługiwania się bronią oraz ubrać kamizelkę kuloodporną lub wojskowy plecak.
Najważniejszym wydarzeniem dnia, a właściwie wieczoru było Erasmus Night. Każdy z krajów biorących udział w projekcie dostał możliwość zaprezentowania przysmaków swojej kuchni. Polska chwaliła się żurkiem, pierogami i bigosem. Hiszpański stolik obfitował w wędzone kiełbasy i dojrzewające sery. Łotysze przygotowali pastę z konopi oraz zdrowe pieczywo. Finlandia przygotowała z kolei degustację dżemu jagodowego i konserwy z łosia. Tak więc, dla każdego podniebienia coś miłego!
Uczniowie tymczasem podzieleni zostali na międzynarodowe grupy i wspólnie uczestniczyli w zabawach na małej sali gimnastycznej. Nasi uczniowie musieli nawet wcielić się w role nauczycieli i pomóc swoim zagranicznym kolegom w nauce języka polskiego. Teraz już niestraszne są nikomu takie wyrazy jak „strzałka” czy „stoliczek”. Konkurencja „Jaka to melodia?” udowodniła z kolei, że młodzież z różnych części Europy bezbłędnie potrafi rozpoznać największe hity muzyczne.
Po zakończonych konkurencjach pani Aurelia wraz z panią Edytą udowodniły, że polonez jest tańcem dla każdego i tanecznym krokiem zaprowadziły zmęczonych uczniów na przygotowaną już degustację. Swoją obecnością zaszczycili nas także rodzice oraz pozostali nauczyciele biorący udział w projekcie. Podczas posiłku w międzynarodowym towarzystwie była okazja do rozmów i dzielenia się wrażeniami pierwszego dnia wizyty. Tego wieczoru chyba nikt nie wychodził ze szkoły z myślą, że nie lubi poniedziałków.

DZIEŃ 2
Cały dzień spędziliśmy poza Gliwicami, ponieważ czekała nas wycieczka do Krakowa. Naszym przewodnikiem ze strony szkoły była pani Aneta.W programie wycieczki znalazł się oczywiście Wawel wraz z Katedrą. Zwiedzając krypty Katedry można było poczuć ducha wielkiej historii. Później udaliśmy się na na Rynek Główny, gdzie zwiedzaliśmy Sukiennice oraz Kościół Mariacki. Nie ominęliśmy też krakowskiej podziemnej trasy turystycznej. Na koniec wycieczki odwiedziliśmy jeszcze słynnego smoka wawelskiego. Pomimo zimna był to bardzo udany dzień spędzony we wspólnym gronie.

DZIEŃ 3
Dzień trzeci był bardzo pracowity, a spędziliśmy go w szkole. W związku z tym, że nasz wspólny projekt dotyczy aktywizacji uczniów oraz promowania ich autonomii, przygotowaliśmy dla gości lekcje pokazowe. Nasze nauczycielki (Anna Guzek, Agata Karbownik, Aleksandra Szychlińska, Iwona Taracińska) zademonstrowały jak w naszej szkole odbywają się lekcje odwrócone oraz w jaki sposób uczniowie przejmują role nauczycieli i stają się ekspertami - pomocnikami swoich koleżanek i kolegów. Goście opowiedzieli z kolei jak uczą się współpracy w grupie u siebie w szkołach.
W tym samym czasie czwórka uczniów biorących udział w projekcie, a więc Hannele, Conrado, Julia i Oliwia wraz z panem Przemysławem Hojowskim udała się do siedziby Radia CCM w Gliwicach. Podczas audycji prowadzonej przez redaktorów Rafała Chirowskiego i Bartka Lisa słuchacze mogli dowiedzieć się na czym polega program Erasmus+ oraz jak wygląda nasz projekt z perspektywy zarówno dzieci goszczących jak i tych odwiedzających nasz kraj. Okazało się też, że Hannele i Conrado coraz lepiej radzą sobie z nauką języka polskiego. Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audycji.


Po porannej pracy umysłowej potrzebny był porządny posiłek, ponieważ na wszystkich uczniów czekały zawody sportowe przygotowane przez panie od WF: Dorotę Gapińską, Katarzynę Łakomską i Beatę Połomską. Młodzi sportowcy podzieleni na międzynarodowe zespoły dzielnie zmagali się z konkurencjami wymagającymi nie tylko sprawności fizycznej, ale także sprytu i dobrej współpracy. Co najważniejsze, liczyło się nie zajęte miejsce, lecz samo uczestnictwo we wspólnej zabawie! Po zawodach i tak na wszystkich czekały słodkie upominki.

DZIEŃ 4
Czwarty dzień wizyty naszych gości poświęcony został atrakcjom turystycznym Gliwic i Zabrza. Na rozgrzewkę wyruszyliśmy pod „gliwicką wieżę Eiffela”, czyli słynną Radiostację. Partnerzy zagraniczni z uwagą wysłuchali historii tej niezwykłej konstrukcji oraz chętnie pozowali do zdjęć pamiątkowych. Natomiast wszyscy skorzystaliśmy z atrakcji pobliskiego parku sensorycznego.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Palmiarni. Przewodnicy w ciekawy sposób opowiadali o niezwykłych okazach egzotycznych roślin i zwierząt. Duże wrażenie na gościach zrobił pawilon akwarystyczny.
Po przyjemnych wnętrzach Palmiarni czekał nas mroźny spacer po centrum Gliwic. Wraz z przewodnikiem przeszliśmy ulicą Zwycięstwa w stronę Starego Miasta, gdzie obejrzeliśmy Ratusz, Zamek Piastowski, Willę Caro, plac po synagodze oraz Kościół Wszystkich Świętych.
Ostatnim etapem czwartkowego zwiedzania była wizyta w Kopalni Guido w Zabrzu. W tym niezwykłym miejscu każdy uczestnik mógł na własne oczy przekonać się jak trudna i odpowiedzialna jest praca górników. Wielką atrakcją były wciąż działające maszyny górnicze. Po zaledwie dwugodzinnej „szychcie” większość z nas z ulgą udała się do autokaru pamiętając jednocześnie, że piątek będzie dniem pożegnań.

DZIEŃ 5
Czasami tak jest, że to co dobre szybko się kończy. Podobne odczucia mieliśmy w piątek 23 lutego, w ostatni dzień wizyty zagranicznych uczniów i nauczycieli w naszej szkole. W celu pobudzenia szarych komórek uczniowie przygotowali za pomocą aplikacji Kahoot quizy wiedzy na temat każdego z krajów biorących udział w projekcie. Wszyscy uczestnicy dobrze się bawili, a pierwsze miejsce zajęła drużyna łotewska.
Następnie udaliśmy się wspólnie na dużą salę gimnastyczną, gdzie odbył się mały pokaz talentów naszej szkoły prowadzony przez panie Beatę Kołodziej i Oksanę Menczyszyn. Widzowie mieli okazję podziwiać naszych piosenkarzy, muzyków, akrobatów i tancerzy. Kulminacyjnym punktem pokazu było porwanie widowni do zatańczenia trojaka. Efekty widać na zdjęciach zamieszczonych poniżej.
Wieść o wizycie zagranicznych gości dotarła też do włodarzy naszego miasta. W związku z tym zaproszeni zostaliśmy do Urzędu Miasta na krótkie spotkanie, którego gospodarzem był zastępca Prezydenta Miasta, pan Krystian Tomala. Opowiedzieliśmy przed kamerą jakie są założenia projektu oraz podzieliliśmy się wrażeniami z pierwszej wymiany międzynarodowej. Nikt nie wyszedł ze spotkania z pustymi rękami, gdyż miasto Gliwice przygotowało specjalnie dla nas niespodzianki.
Po powrocie do Sośnicy czekała już na nas jak zwykle uśmiechnięta pani Anna Guzek, która wprowadziła uczniów w świat warsztatów komputerowych. W tym samym czasie nauczyciele omawiali szczegóły kolejnej wymiany, która odbędzie się w kwietniu w Finlandii.
Punktualnie o godzinie 15.00 zebraliśmy się wszyscy na oficjalnym pożegnaniu. Każda z osób biorących udział w projekcie otrzymała certyfikat uczestnictwa. Nie powiedzieliśmy sobie „żegnajcie”, lecz „do zobaczenia wkrótce”. W ten sposób zamknięty został kolejny rozdział programu Erasmus+.

aktywna-tablica-2-150x150   logo  logo gios  szkolawchmurze microsoft logotype-1536x626