A- A A+

Wieliczka

Czwartek, 18.05.2023r, my z klasy 3a, 3b, 3c i 2b wyjeżdżamy na wycieczkę do Wieliczki. Po drodze wspinamy się w lesie pod górkę, aby zobaczyć ruiny zamku w Tenczynie, poznać jego historię oraz podziwiać piękne widoki. I jedziemy dalej... Jesteśmy w Wieliczce. Tu dla odmiany, pokonujemy 800 schodów w głąb kopalni. Jesteśmy 130 m pod ziemią. Poznajemy tajemnice ukryte głęboko pod ziemią. Sprawdzamy, czym wielicka kopalnia zachwyca miliony zwiedzających z całego świata. Podziwiamy niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne Komory, w tym Kaplicę św. Kingi. Poznajemy dawne narzędzia, maszyny oraz transport soli.
Po zwiedzeniu Muzeum Zup Krakowskich, posiłku i zakupie pamiątek, zmęczeni, ale szczęśliwi wracamy do domu.

Planetarium Chorzów

W poniedziałek, 15.05.2023r kl. 3c wybrała się na wycieczkę do Planetarium w Chorzowie. O godz. 10.00 polecieliśmy w kosmos, poznając wszelkie zakamarki Wszechświata. Obserwowaliśmy gwiazdy, gwiazdozbiory i znaki Zodiaku. Poznaliśmy planety w Układzie Słonecznym. Po ok. 2 godzinach wróciliśmy na Ziemię... do Chorzowa. Zadowoleni i szczęśliwi wróciliśmy do... domu. Czy wiesz, którą planetą od Słońca jest Ziemia, nasza Ziemia?

Konkurs recytatorski

W dniu dzisiejszym dwójka uczniów z klasy II i III wzięła udział w Międzyszkolnych Prezentacjach Artystycznych „Jeśli potrafisz pchaj się na afisz", które organizowane były przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Gliwicach. Hasło przewodnie tegorocznego konkursu recytatorskiego to „Wiersze, które bawią". Nasi uczniowie pięknie recytowali wybrane przez siebie wiersze. W kategorii klas młodszych Antoś z klasy 3b zdobył II miejsce prezentując wiersz Jana Brzechwy pt. „Mucha". Gratulujemy Antosiowi, a uczestników konkursu podziwiamy za odwagę publicznego wystąpienia!!!

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

20. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek trwa w najlepsze. 8 maja to Dzień Bibliotekarza i Bibliotek i z tej okazji życzymy wszystkim Pracownikom Bibliotek sukcesów, satysfakcji z pracy, ciekawych pomysłów i oczywiście regałów pełnych książek. Świętują bibliotekarze oraz czytelnicy. 8 i 9 maja klasy drugie odwiedziły gliwicką filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach. Uczniowie: zwiedzili placówkę, zetknęli się z nietypowymi książkami, wzięli udział w zajęciach z kodowania oraz obejrzeli ciekawe wystawy prac plastycznych. Dziękujemy za sympatyczne spotkanie propagujące czytelnictwo oraz miłość do książek, bo jak powiedziała Wisława Szymborska, „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła".

Święta Majowe

Majowe Święta:

1 maja - Święto Pracy;

2 maja - Święto Flagi;

3 maja - Narodowe Święto Konstytucji.

Dnia 28 kwietnia 2023r. uczniowie klas I-III chcąc uczcić te ważne dla naszej Ojczyzny wydarzenia przyszli do szkoły pięknie ubrani w stroje o barwach biało-czerwonych. Na lekcjach wysłuchali i obejrzeli ciekawe filmy edukacyjne poświęcone historii i obchodom majowych świąt, co pozwoliło na utrwalenie i usystematyzowanie swojej wiedzy. Wysłuchali hymnu UE, aż w końcu głośno i z powagą odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". To był bardzo radosny i patriotyczny dzień - dodatkowo uczniowie wykonali biało-czerwone flagi i kotyliony.

Dzień szalonych fryzur

Dnia 21.04.2023r. w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień szalonych fryzur". Każdy mógł przyjść do szkoły ze zwariowaną, dowolnie wymyśloną fryzurą. Nasi uczniowie postanowili zafantazjować i poeksmerymentować z czupryną. Oddali się wodze fantazji. To był bardzo udany dzień! :)

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi!  To największe międzynarodowe święto ekologiczne.
Dnia 21.04.2023r. uczniowie naszej szkoły szukali pomysłów na to, jak mogą w codziennym życiu wspomagać planetę. Powstało wiele barwnych plakatów oraz Eko-Stworki zrobione z rzeczy nadających się do recyklingu. Uczniowie zdobyli wiedzę dotyczącą dbania o powietrze, oszczędzania wody, segregowania odpadów i redukowania zużycia energii. Na znak solidarności z planetą tego dnia towrzyszył Nam kolor zielony.

Owocowy zawrót głowy

15 kwietnia w Centrum Handlowym Forum pod Patronatem Prezydenta Miasta Gliwice odbyło  się rozstrzygnięcie konkursu Owocowy Zawrót Głowy organizowanym w ramach piątej Gliwickiej Akademia Zdrowia Dzieci. Naszą szkołę reprezentowała uczennica kl. 1c Emilia G. Z uśmiechem i niebywałą gracją eksponowała swój kapelusz,  który przygotowany był ze świeżych owoców. Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły!

Wiosenny kapelusz

14 kwietnia, podczas apelu dla klas I-III, zostały ogłoszone wyniki konkursu „Wiosenny Kapelusz”. Ilość przygotowanych kapeluszy była ogromna, dlatego Jury miało duży problem, aby wyłonić trzy najładniejsze i nagrodzić je miejscami od pierwszego do trzeciego. Komisja konkursowa zwracała szczególnie uwagę na pomysłowość i kreatywność dziecka, artystyczne oraz estetyczne wykonanie pracy, technikę wykonania oraz włożony wkład pracy. Ostatecznie wybrano więcej szczęśliwców i przyznano im następujące miejsca:
I miejsce – Dawid (klasa 2a)
II miejsce (ex aequo) – Michał i Piotr (klasa 3b)
III miejsce (ex aequo) – Aleksandra (klasa 3a) i Szymon K. (klasa 3c)
Wyróżnienia (ex aequo): Alina (klasa 3b) i Szymon S. (klasa 3c)
Ponadto kapelusze zostały poddane fejsbukowemu głosowaniu. Bardzo wszystkim dziękujemy za aktywność i oddane głosy – walka była ciekawa i zawzięta.
Przyznano dwie nagrody publiczności:
I pierwsza nagroda (569 głosów) – Nikodem (klasa 1a)
II nagroda publiczności (499 głosów) – Gabriel (klasa 1b)
Kapelusze zwycięzców przedstawiamy poniżej.
Wszystkie kapelusze były piękne i ciekawe – każdy z nich zasługuje na medal i oklaski!!
SERDECZNE GRATULACJE DLA ZWYCIĘZCÓW

Dzień Świadomości Autyzmu

05 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Uczniowie brali udział w warsztatach sensorycznych, które pozwoliły lepiej zrozumieć zaburzenie, jakim jest autyzm. Zespół ds. integracji przygotował wiele interesujących doświadczeń m.in.

  • smakowanie różnych produktów;
  • wąchanie intensywnych zapachów;
  • dotykanie przedmiotów przez grube rękawiczki;
  • ruchowy tor przeszkód;
  • wkładanie rąk w miski z substancjami o różnej fakturze;
  • obserwowanie ciekawych zjawisk oraz iluzji optycznych;
  • doświadczanie wrażeń słuchowych.

Warsztaty sensoryczne miały na celu ukazanie nadwrażliwości i podwrażliwości na bodźce sensoryczne jakie mają osoby z autyzmem.

aktywna-tablica-2-150x150   logo  logo gios  szkolawchmurze microsoft logotype-1536x626